Hayatı Kolaylaştırır

ANDROİD’ DE PİL TASARRUFU YARATMANIN YOLLARI

ANDROİD’ DE PİL TASARRUFU YARATMANIN YOLLARI

Günümüzde akıllı telefonların en büyük sorunu olan yetersiz batarya performansı çoğu zaman bizi zor durumda bırakır. Bu günkü yazımızda batarya sorununu aza indirecek bazı önemli noktalara değinmek istiyoruz.
Akıllı telefonlar hayatımızı kolaylaştıran özellikleri ile bir çok işimizi kolaylıkla yapmamızı sağlarken bunun yanında batarya süresini de çok azaltmıştır. Bunu en aza indirmek için önereceğimiz bilgileri ANDROİD kullanıcılarının uygulaması yeterli.

 

PİL KALİBRASYONU :

Android telefonunuzda ROOT yetkiniz var ise bu uygulama işinize çok yarayacak. Bunun için size göstereceğimiz adımları uygulamanız yeterli olacak.

Baterry Calibration adlı boyut olarak telefonunuzda oldukça az yer kaplayacak bu uygulamayı indirin. Uygulamayı açıp aşağıdaki adımları takip ettiğinizde bataryada olabilecek dolum kayıplarını toparlayan uygulama ile pil ömrünüze oldukça büyük fayda sağlamış olacaksınız.

pil-kalibrasyonu

Cihazınızın %100 doluluğundan emin olduktan sonra Battery Calibration butonuna tıklayıp “Calibration Success” uyarısı geldiğinde kalibrasyon işleminiz tamamlanmış olacaktır.

KONUM :

Foursquare ve Swarm gibi uygulamaları sıklıkla kullanmıyorsanız “Konum” uygulamasını kapatmanız pilinizin performansını görünür derecede artıracaktır.

Bunu yapmak için “Ayarlar” bölümünden Google kısmına girip Konum yazan kısımdan “Konum” butonunu kapatmanız yeterli olacak. Ayrıca “Google Konum Geçmişi” bölümünden “Konum Geçmişini Sil” demeniz de artı sağlayacaktır.

konum-ayarlari

ANDROİD CİHAZ YÖNETİCİSİ KAPATMA

Genellikle telefonumu bul servisi olarak bilinen Android Cihaz Yöneticisi Kapama, telefonun arka kısmında konum servislerini sürekli çalıştırarak telefonun pil ömrünü olumsuz yönde etkilemektedir. Bunu kapatmanız da işinize oldukça yarayacaktır.

Yine Ayarlar sekmesinden Google bölümüne geçip Güvenlik kısmına giriyoruz. Buradan “Android Cihaz Yöneticisi” ve “Uygulama Doğrulama Servis” lerini kapattığınızda batarya ömrünüzün ne kadar uzadığını gözle görülür derecede fark edeceksinizdir.

cihaz-yoneticisi-kapatma

Bu kısımla alakalı ufak bir uyarıda bulunmakta da fayda var. Bu uygulama batarya ömrünü olumsuz yönde etkilese de, telefonunuzun kaybolma ve çalınma durumlarında cihazınızın en son bulunduğu yeri size gösteren ve çalınma durumunda kendi kendine kilitleme özelliği ile uzaktan kontrol sağlayabilen oldukça faydalı bir uygulama. Günümüzde cüzdanından çok telefonuna önem verenlerdenseniz ve kaybetmeyeceğinizi düşünüyorsanız bu uygulamayı kapatmanız batarya performansı açısından olumlu yönde etki alacağınız bir çözüm olarak karşınıza gelecektir.

GEREKSİZ UYGULAMALARI KALDIRMA/KALDIRILAMAYANLARI DEVRE DIŞI BIRAKMA

Güzel olarak düşündüğünüz ve telefonunuza yüklediğiniz oyun vb. uygulamaları kullanmadığınızda bataryanızı sömüren depolama alanı ve bellek konusunda yer kaplayan uygulamalardan da kurtulmanız gerekecek.

Kapatılamayan uygulamaları da aşağıdaki adımları izleyerek devre dışı bırakabilirsiniz.

gereksiz-uygulama-kaldirma

Ayarlar kısmından “Uygulamalar” bölümüne geçeceğiz. Buradan işinize yaramayan programları Kaldır diyerek kaldırabilirsiniz. Kaldırılamayan programları ise “Kaldırmaya Zorla” arkasından da “Devre Dışı Bırak” diyerek uygulamanın arka planda çalışmasını engelleyebilirsiniz.

 

UYGULAMA GÜNCELLEMELERİNİ KAPATMA

Günümüzde uygulama güncellemeleri oldukça büyük boyutlu olduğu için internet kotanızı aza indirmemek adına evden yada işyeri wifi ağından güncellemeleri yapmanız gerekiyor.Bu soruna da aşağıdaki adımları takip ederek çözüme ulaşabilirsiniz.

guncelleme-kapatma

Google Play Stor’ u açıp sol menüdeki Ayarlar sekmesine giderek “Uygulamaları Otomatik Güncelle” seçeneğine tıklayıp “Uygulamaları Otomatik Güncelle” dediğinizde  Batarya bitiş hızınız yavaşlamış olacak ve internet kotanızdan daha fazla faydalanmış olacaksınız.

 

UYGULAMA DESTEKLERİ (CLEAN MASTER & GREENİFY)

Clean Master ve Greenify uygulamaları batarya performansı konusunda önemli bir artış sağlayabiliyor. Ayrıca Clean Master gereksiz dosyaları da silerek hem bellek hem de depolama alanında size yer açıyor.

clean-master-app

Sevgili arkadaşlar klasik bilinen ayarların dışında  bu bahsettiğimiz ayarlarla bataryanızın performansını ciddi şekilde arttırabilirsiniz. Ayrıca bu adımlar cihazdan cihaza farklılık gösterebilir. Fakat genel olarak “Ayarlar” sekmesine girerek neyin nerde olduğunu ufak bir araştırma ile bulabilirsiniz.

 

Kaynak : webtekno

 

Yorum Bırak

Yorum yazmak içinlogovani olmalısınız

İletişim

Oruçreis Mah. Tekstilkent Cad. Tekstilkent Koza Plaza B Blok 16. Kat No:59 Esenler/İstanbul
Telefon: 0850 511 14 14
Website: www.keyteknoloji.com.tr
Email: info@keyteknoloji.com.tr

KTOOLS

Gücünü değişimden alan Key Teknoloji, Dünyanın en çok talep edilen ürünlerini müşterileriyle buluşturmaktadır.